Diş Temizletmek Zararlı mıdır?

Diş temizletmek ile diş beyazlatma aynı işlem değildir! Evet, yine halk arasında bilinenin aksine diş temizletmek kesinlikle diş beyazlatmak değildir

Yüzümüzün tamamlayıcı parçalarından biri de dişlerdir. Peki gereken değeri veriyor muyuz dişlerimize? Bakımını doğru yapamadığımız taktirde oluşan diş taşları için ne yapıyoruz ya da ne yapmıyoruz?

 

 Diş temizletme işlemi çoğu kişinin çekindiği bir işlemdir. Bunun en önemli sebebi ise halk arasında dilden dile dolaşan '' diş temizlettikten sonra diş hassasiyetim arttı'' şikayetidir. Durum böyle olunca hepimizin aklına gelen soru acaba diş temizletirken diş mine'si zarar görüyor mu? olacaktır muhakkak ki. Birçoğumuzun korkulu rüyası olan diş temizletme keyfi değil zaruri durumlarda yaptırılması gereken bir işlemdir. Uzmanlar bu işlemin işini bilen kişiler tarafından yapıldığında zararlı değil aksine yararlı bir işlem olduğunu söylemektedirler. Çünkü dişlerimizde oluşan diş taşı zamanla ağızdaki bakteri miktarını arttırarak diş ve diş eti problemlerini de beraberinde getirmektedir. Diş eti çekilmesi ve çürüksüz diş kaybı bu diş taşının sebep olduğu başlıca problemlerdendir. Evet, dişlerimize birbirinden garip aletlerle müdahale etmeleri korkutucu gelebilir fakat doğru kişilerce yapıldığında bu işlem diş etimize de dişlerimize de yararlı bir işlemdir.

 

 Uzmanlar yine belirtmekte ki diş temizlettikten sonra doğru fırçalama şekliyle bakımı yapılmadığı taktirde diş taşı tekrarlayacaktır. Bu demek değildir ki diş temizletmek tümüyle yararlı bir işlemdir. En az altı ay olmak üzere tavsiye edilen süre senede bir defadır. Aksi halde diş minesi incelebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi diş temizletmek zaruri bir durumda ağız ve diş sağlığımız için önemli ve yararlıdır. Diş temizlettikten sonra oluşacak olan diş hassasiyeti için diş hekiminin tavsiye ettiği diş macunu ve fırçayla diş hassasiyetinizi minimuma indirmekte mümkün.

 

 Bilinmesi gereken bir diğer husus ise diş taşını kendi çabamızla temizleyemeyeceğimizdir. Örneğin sert ve sivri (iğne,kürdan vb) bir cisim ile dişi kazımak suretiyle temizlemeye çalışmak işe yaramayacağı gibi diş minesine zarar vererek çizecektir. Bu kez çizik bir diş minesiyle diş hekimine görünmemiz gerekecektir ki bu en beteridir.

 

Yanlış Bilinenler: Diş temizletmek ile diş beyazlatma aynı işlem değildir!

 

Evet, yine halk arasında bilinenin aksine diş temizletmek kesinlikle diş beyazlatmak değildir. Diş temizlettiğinizde yine sizin sahip olduğunuz diş renginiz ortaya çıkacaktır. Diş renginizin sahip olduğundan daha açık bir ton beklenemez.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net