Obezitenin Belirtileri

Obezitenin belirtileri nedir? Obezite nedir nasıl tedavi edilir? Risk faktörleri neler?

Obezitenin Belirtileri

 

TOPLUMUMUZDA SIKÇA GÖRÜLEN RAHATSIZLIK, OBEZİTE

 

            Obezite toplumumuzda en az 3 kişiden birinin rastladığı görsel açıdan oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Genellikle herhangi bir yaş aralığı olmayan obezite kişilerin rahatsız olduğu bir hastalıktır. Günümüzde obeziteyle mücadele oldukça yaygındır. Düzensiz beslenme, abur cubur tüketme, düzensiz çalışma hayatı, soya çekim, düzensiz uyku obezitenin oluşmasında en büyük etkenler arasındadır. Kolesterol, kalp hastalıkları, solunum sıkıntıları, kanser obezitenin beraberinde getirdiği hastalıklardandır. Toplumumuzda bilinçsiz kişiler tarafından alay konusu olan bir rahatsızlıktır. Obezitenin oluşması yüksek yağ tüketimine de bağlıdır. Kilo problemi olanların uzman hekime başvurduklarında ideal kilonun üstündeyse obezite olma riski taşıdığı apaçık bellidir. İdeal kilonun üzerinde olan kişilerin düzenli beslenmesi ve spor yapması başvurulan yöntemler arasındadır.

 

            Obezitenin belirtileri arasında horlama, halsizlik, uykusuzluk, soluk almada güçlük, hareket kısıtlığı görülmektedir.

 

 Obezite hastalığı nasıl tedavi edilir?

 

            En sık görülen tedavi yöntemi diyet uzmanı tarafından hazırlanan diyet programıdır. Aynı zamanda diyete bağlı olarak düzenli yürüyüş ve spor yağ yakımında önemli olacağından obezite olan kişilere önerilir. Psikolojik destek alıp diyet yapmaya psikolojisini hazırlamak son derce önemlidir. Bu nedenle psikiyatri eşliğinde kişiyi diyet yapmaya motive etmek başvurulan yöntemler arasındadır. Çok sık olmasa da ilaç tedavisine de başvurulabilir. Kişinin iştahını kesen ilaçlar tavsiye edilir. İlaç kullanımı aynı zamanda metabolizmanın hızlanması için de önemlidir. Cerrahi müdahale ise sonuç alınamayan durumlarda yapılmaktadır. Alternatifler arasında olup kişinin tercih etmesine bağlı olarak yapılabilir. Hekimler daha çok bilinçli bir şekilde kilo verme yöntemini tavsiye eder.

 

 Obezitenin kişi üzerindeki etkileri nelerdir?

 

            Kilo problemi olan kişiler genellikle içine kapanık sosyal ortamı olmayan kişilerdir. Genellikle alay konusu oldukları için utangaçtırlar. Kimse tarafından sevilmeme ve hor görülme algısı obezite rahatsızlığı devam ettiği sürece kişiyi olumsuz yönde etkiler. Obezite olan kişiler depresyon halini ağır bir şekilde hisseder.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net