Saç Ekimi

Saç Ekimi Nedir,Saç Ekimi Nasıl Yapılır,Saç Ekimi,Saç Ekimi Teknikleri ve Uyarılar,Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir,Saç Ekimi İçin İdeal Dönem,Saç Ekiminde Hangi Yöntem Daha Başarılı,Saç Ekimi Fiyatları

SAÇ EKİMİ

 

Mevcut saçlarını kaybeden ve kellik sorunu yaşayan kişilerin doğal yollarla saçlarını geri kazanmasına saç ekimi denir. Dökülen bölge için kişinin kendi vücudundan alınan saç köklerini n belli yöntemlerle ekilmesidir. Saçların dökülmesi ve oluşan kellik tıbbi yöntemlerle ne yazık ki engellenenememektedir. Her ne kadar çeşitli tedavi yöntemleri denense de, dökülen saç hücrelerinin yeniden kazanılması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle kesin çözüm saç ekimidir. Saç ekimi ile kellik sorununu ortadan kaldırabilir, doğal ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz.

 

Hemen herkes için dış görünüm çok önemli bir konudur. Dış görünümü etkileyen en önemli unsur ise saçlardır. Belli nedenlerden dolayı saçları dökülen ve kellik sorunu yaşayanlar psikolojik olarak ciddi sorunlar yaşamaktadır. Özgüven kaybı, utanma duygusu, kendini kötü hissetme ve sosyal ortamlarda kendini ifade edememe gibi sorunlar kellik sorunu yaşayanlarda ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sorunlardan kurtulmak için tek çare saç ekimi yatırmaktır. Doğal yöntemlerle kendi saç köklerinizi dökülen bölgelere nakil edilmesi yöntemiyle doğal bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kesin ve kalıcı çözüm için en ideal çözüm saç ekimi yaptırmak olacaktır.

 

Saç Ekimi Nedir?

 

Saç ekimi, dökülen saçların doğal yöntemlerle yeniden kazanılması yöntemidir. Saç ekiminde dökülen bölgelere yine kişinin kendi saç kökleri ekilmektedir. Özellikle ense kısmından tek tek alınan saç kökleri dökülen bölgelere ekilmektedir. Dünyada en çok tercih edilen saç ekimi yöntemi FUE saç ekimidir. Ülkemizde de bu yöntem saç ekim merkezlerinde daha fazla tercih edilmektedir. FUE saç ekimi yöntemi lokal anestezi ile yapılmaktadır. Kesi ya da dikiş gerektirmemesi önemlidir. Bu sayede yara izi bırakmaz ve saç ekimi sonrası iyileşme süreci daha hızlı olur.

 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Saç ekimi günümüzde çok önemli bir sektör haline dönüşmüştür. Saçları dökülen ve kellik sorunu yaşayanlar saç ekimi yaptırarak bu sorundan kurtulmaktadır. Saç ekimi ile temel amaç doğal görünümü sağlayacak şekilde saç ekimi yapmaktır. Bu yöntemde kişinin sağlıklı saçlarını alarak dökülen bölgelere orantılı bir şekilde ekmektir. Bir başka deyişle saç nakli olarak bilinen saç ekimi gelişen teknoloji ile daha düşük maliyetlerle yapılabilmektedir. Ekilecek saç kökü sayısına göre saç ekimi fiyatları değişmektedir.

 

Saç ekimi için öncelikle dökülen bölge incelenmektedir. Ne kadar saç kökü gerektiği ve nakil edilebilecek sağlıklı saç kökleri analiz edilmektedir. Bunun ardından sağlıklı saç kökleri teker teker alınarak dökülmüş olan bölgeye nakil edilir. Bu işlem 2000’li yıllarla birlikte gelişmiştir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Gün boyunca ara verilerek yapılır ve kişiyi yormaz. Detaylı muayene, saç kökü toplama, nakil ve saç ekimi sonrası tedavileri kapsayan bu yöntem sayesinde doğal bir görünüme kavuşmak mümkündür.

 

Saç Ekimi Teknikleri ve Uyarılar

 

Saç ekimi için uygulanan pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında en çok tercih edileni yukarıda da ifade ettiğimiz gibi FUE saç ekimi yöntemidir. FUE saç ekimi yöntemi 2000’li yıllarda geliştirilmiştir. Tedavi için kullanılan cihazlar sürekli geliştirilmekte ve uygulanan yöntemler daha iyi sonuçlar vermektedir. Uygulanan bir diğer yöntem ise FUT saç ekimi yöntemidir. FUE saç ekimine göre daha az tercih edilmektedir. Şerit şeklinde uygulanmakta ve ameliyatlı bir saç ekimidir. Yara izlerinin oluşması ve tedavi sürecinin uzaması bu yöntemin daha az tercih edilmesine neden olmaktadır.

 

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken pek çok önemli detay söz konusudur. Özellikle tedavi sonrasında hastaların bazı hususlara özen göstermesi gerekiyor. Saç ekimine başlamadan önce uzman doktorunuzun muayenesi şarttır. Bu aşamada ve daha sonrasında şu konularda dikkatli olmakta fayda vardır.

 • Saç ekimi için varsa ara verilen ilaçlarınıza ne zaman başlayabileceğinizi doktorunuza sormalısınız.

 • Saç ekimi yapılan ilk gün operasyon bölgesi bandajla kapatılmalıdır. Bu sayede bölgenin mikrop kapması önlenmiş olacaktır.

 • Takip eden günde pansuman yapılmalı ve bandaj çıkartılmalıdır.

 • Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi saç ekimi merkezi tarafından yapılmalıdır. Bu işlemi kesinlikle kendiniz yapmamalısınız. İlk saç yıkama işlemi genellikle saç ekimi yapıldıktan sonra üçüncü günde yapılmalıdır. Bunun ardından daha sonraki yıkama işlemi kişiye tarif edilmektedir.

 • Saç ekimi sonrasında ilk 1 hafta en kritik dönemdir. Dış etkenlerden korumak, doğru şekilde yatmak ve ekim yapılan bölgeyi kaşımamak büyük önem arz etmektedir.

 • Fiziki olarak bölgenin iyileşmesi 10 gündür. Bu sürenin sonunda yıkama işlemleri kolaylaşır ve ekilen saçların zarar görme riski azalır.

 • 4 haftaya kadar denize ve havuza girilmemesi gerekmektedir. Aşırı güneş, sauna ve benzer ortamlarda bulunulmaması yine hastalardan istenmektedir.

 • İlk 1 ay sonunda ekilen bölgeden doğal olarak bazı saç kökleri dökülmektedir. Bu normal bir durumdur.

 • Saçları çıkması ve uzaması 2-3 ay içerisinde gerçekleşir. Doğal ve normal haline alması ise 6 ayın sonunda gerçekleşir.

 

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?

 

Saç ekimi son zamanlarda çok yaygın hale geldi. Pek çok kişi dökülen saçlarını saç ekimi ile geri kazanabiliyor ve doğal bir görünüme kavuşabiliyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu kimlerin saç ekimi yaptırabileceğidir. Her saçı dökülen saç ekimi yaptırabilir mi gibi sorular en çok merak edilen konuların başında geliyor. Özellikle saç dökülmesi yaşayan bazı kişiler saç ekimi yaptıramamaktadır.

 

Saç ekimi yaptırabilmek için en az 22 yaşında olmanız şart. Genel sağlık durumunuzun yerinde olması saç ekimi yaptırabilmek için önemlidir. Bunun dışında kişinin saç ekimine ihtiyacı olması gerekiyor. Bunun tespiti ise saç ekimi uzmanı tarafından verilmektedir. Saç ekimi için doner bölgesi önemli bir konudur. Bunun yeterli düzeyde olması şart. Saç dökülmesi tipleri de önemli konuların başında geliyor. Saç dökülmesi tipi saç ekimi için uygun olması olmazsa olmaz konuların başında gelmektedir. Saç ekimi yaptırmak için kadın erkek ayrımı söz konusu değildir. Hem erkekler, hem de kadınlar saç ekimi yaptırabilmektedir.

 

Saç Ekimi İçin İdeal Dönem

 

Saç ekimi yaptırmak için dönem çok önemlidir. Doğru zamanda saç ekimi yaptırmak tedavinin olumlu sonuçlanması için olmazsa olmazdır. Bu noktada kişinin yaşı, sağlık durumu, donör yeterliliği ve dökülmenin çeşidi gibi etkenler saç ekimi dönemi için dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

 

Saç ekimi için ideal dönem 22 yaşından büyük olmaktır. Küçük yaşta saç ekimi yapılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Küçük yaşlarda saç köklerinin yeniden iyileşmesi ve canlanması mümkündür. Bu nedenle yaş önemli bir etkendir diyebiliriz. Bunun yanında dökülen saçların yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Dökülen bölge miktarı ve aynı zamanda ne yoğunlukta döküldüğü önem arz eden bir konudur. Saç ekimi için acele edilmemesi ve belli oranda dökülmenin gerçekleşmesi ile birlikte harekete geçilmesi gerekmektedir. Bu sayede tedavi sonucu daha başarılı olacak ve doğal bir saça sahip olabileceksiniz.

 

Saç ekimi için ideal dönem noktasında genel konulara da göz atmak istiyoruz. Saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde ekim sonrasında istirahat edebilecek vaktinizin olmasına özen göstermelisiniz. Bunun dışında deniz ve kumsal saç ekimi sonrasında kesinlikle uzak durmanız gereken yerlerdir. Bu nedenle sonbahar ve kış dönemleri saç ekimi için daha idealdir. Psikolojik ve sosyolojik etkenler de bu dönemde çok önemlidir. Özel kutlama ve partilerin olduğu döneme denk getirmemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Saç Ekiminde Hangi Yöntem Daha Başarılı?

Saç ekimi için tercih edilen pek çok yöntem söz konusudur. Bunlar arasında en yaygını FUE ve FUT saç ekimi yöntemleridir. Saç ekiminde en çok tercih edilen ve en başarılı olan yöntem ise FUE saç ekimi yöntemidir. Lokal anestezi altında yarasız ve izsiz bir şekilde gerçekleşmesi hastalar için çok önemlidir. Tedavi ve iyileşme süresi daha hızlıdır. Yara izi bırakmaz ve kısa sürede iyileşir. Herhangi bir şerit izi ya da çizik oluşmaz. Tamamen doğal bir görünüm sunar. Fiyat bakımından da diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır.

 

Saç Ekimi Fiyatları

 

Son olarak saç ekimi fiyatlarından söz etmek istiyoruz. Bu konuda genel bir piyasa oluşmuştur. Genel olarak fiyatlar üzerinde etkili olan farklı unsurlar söz konusudur. Bu unsurlar kişinin durumu, tercih edilen saç ekimi yöntemi, ekilecek saç sayısı ve saç ekim merkezi fiyat politikaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Saç ekimi fiyatlarını etkileyen en önemli unsur dökülen bölge ve ekilmesi gereken saç kökü sayısıdır. Bölgenin büyük olması ve daha çok saç köküne ihtiyaç duyulması tedavi sürecini uzatacaktır. Ekim için gerekli olan saç kökleri sağlıklı olan bölgelerden teker teker alınmaktadır. Örnek olarak 3 bin saç kökünün ekilmesiyle 6 bin saç kökünün ekilmesi aynı fiyatla olmayacaktır. Bunun yanında tercih edilen yöntem ve saç ekim merkezi de fiyatlar üzerinden önemli etkenlerden biridir.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net