Saçkıran Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

Saçkıranın nedenleri,  Saçkıran nasıl geçer? Saçkıran nedir ? Saçkıran nasıl tedavi edilir?

Saçkıran Nedir Neden Olur Tedavisi Nedir

 

            Literatürde saçkıran nedir sorusuna cevaben “ alopesi areta” olarak anılmakta olan saçkıran, saç köklerinde meydana gelen ve yuvarlak bir şekilde bölgesel dökülmelere neden olan bir hastalık türüdür. Bölgesel dökülmelere neden olan saç dökülmelerinin farklı türlerine rastlanmaktadır. Bu türler arasında ender olarak bütün vücutta ki saç ve kıllarda dökülme görülmektedir. Bu hastalığın oluşmasında etki eden faktörler temelinde bağışıklık sistemindeki görülen zayıflıktan kaynaklanmaktadır.

 

 Saçkıranın Nedenleri

 

            Bağışıklık sisteminin zayıflığından kaynaklandığından bahsetmiştik ancak hastalıkla ilgili tıp dünyası da kesin bir kanıya varabilmiş değildir. Bu hastalıkla ilgili araştırma faaliyetleri sürmektedir. Genel sebeplerden bazıları şunlar neden olur :

 Saçkıran bir tür bağışıklık sisteminden kaynaklandığını daha önceden bahsetmiştik ancak bu problemin ana kaynağının ne olduğu yapılan tetkikler ve alanında uzman kişilerce yapılmış olan araştırmalarda bulunabilmiş değildir. Genel olarak saçkırana neden olan sebepler sıralanacak olursa:

 Genler: Kişinin genetik yapısı saç kıranın ortaya çıkmasında etkili olan faktörlerden biri olduğu düşünülmektedir. Ailesinde daha öncesinden bu durumu yaşamış insanlarda görülme riski daha fazladır.

 

            Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi bedeni savunma görevini tam olarak yerine getiremediği zamanlarda saç kökleri saldırıya açık bir hale gelmektedir. Burada ki hücrelere saldırılması sonucunda saç kökleri saç oluşumunu gerçekleştiremez ve zamanla saç uzaması durmakta ve dökülme gerçekleşmektedir.

 

            Stres: Bir diğer etken ise strestir. Kişiler yoğun olarak stres ve üzüntü içerisinde oldukları zamanlarda bağışıklık sistemleri çökmekte ve dışarıdan gelecek etmenlere karşı savunmasız bir konumda olmaktadırlar ve bu durumda saçkıranın ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

 

 Saçkıran nasıl geçer?

 

            Hastalığın tedavisinde, ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Kullanılmakta olan ilaçlar hastalığın oluşmasının önüne geçmek için değil dökülen saçların yeniden çıkmasına yönelik kullanılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi nedir sorusuna kesin cevap bulunamamıştır. Bu hastalık virüs gibi yayılan bulaşıcı bir hastalık değildir. Her hangi bir ağrı veya değişik türdeki hastalıklara yol açmaz.Bu Makalede saçkıran nedir neden olur tedavisi nedir sorularına cevap verilmiştir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net