Sağlıklı Güçlü ve Uzun Tırnaklar İçin

tırnaklarımızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzaması için hangi doğal uygulamalar yapılabilir?

Tırnakları Uzatmanın Doğal Yolları

                               

Tırnaklarımız ellerin bakımlı ve güzel görünmesinde önemli bir yere sahip olduğundan onların sağlıklı ve güçlü olması için gereken özeni göstermemiz gerekir. Tırnaklara gereken bakımın yapılması estetik açıdan bütünlük sağlamasının yanında çeşitli enfeksiyon hastalıklarının da önlenmesine yardımcı olur. El ve ayaklarımızda bulunan bütün parmaklarımızın uç kısmındaki sinirlerin korunmasında da önemli bir görev üstlenen keratin içerikli bu yapılar her gün gözle görülemeyecek kadar uzamaktadır. Ayak tırnaklarımıza göre daha hızlı şekilde uzayan elimizdeki tırnaklar ayda yaklaşık olarak 0,25-0,4 cm aralığında uzayabilmektedir. Ancak çeşitli sağlık problemleri, hormonal bozukluklar, düzensiz beslenme alışkanlığı, kemoterapi, uyku bozuklukları ve zararlı madde kullanımı gibi olumsuz etkenlere bağlı olarak tırnakların yapısı bozulabilir ve uzamaları kısmen yavaşlayabilir veya tamamen durabilir. Peki tırnaklarımızın daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde uzaması için hangi doğal uygulamalar yapılabilir?

 

Tırnaklar İçin Doğal Uygulamalar

 

Zeytinyağı

 

Tırnakların uzamasını kısıtlayan en önemli dış etkenlerden birisi nem oranının düşük olmasıdır. Bu konuyla ilgili yardım alabileceğiniz en etkili ürün doğal bir nemlendirici olan zeytinyağıdır. Zeytinyağı tırnak ve tırnak altında bulunan deri tarafından çok kolay bir şekilde emilerek tırnakların kaybolan nemini geri kazandırır ve onların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca zeytinyağının içeriğinde bulunan E vitamini de tırnakların zarar gören dokusunu onararak daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

 

Her gece tırnaklarınıza ve tırnaklarınızın alt kısmına zeytinyağına batırdığınız bir parça pamukla masaj yaptıktan sonra pamuğu tırnaklarınıza sarın. Bu şekilde zeytinyağlı pamuğu tırnaklarınızda sabaha kadar bekletmeniz zamanla tırnaklarınızın daha parlak ve esnek olmasını sağlayacaktır.

 

Isırganotu

 

Silisyum bakımından zengin bir bitki olan ısırganotu tırnakların daha hızlı uzamasını sağlamanın yanında onların keratin içerikli yapısını da onararak daha güçlü olmasını sağlar.

 

Tırnak bakımı için yaygın bir şekilde kullanılan ısırganotu kürünü yapmak için 1 bardak sıcak suyun içerisine 3 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu ekleyin ve 10 dakika boyunca demlemeye bırakın. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra hazırladığınız çayı süzün ve her gün bu çaydan için.

 

Hindistan Cevizi Yağı

 

Zeytinyağı gibi Hindistan cevizi yağı da tırnakların daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlayan en etkili ürünlerden birisidir. İçeriğinde sağlıklı tırnaklar için gerekli olan maddelerin çoğunu bulunduran Hindistan cevizi yağı tırnakların kırılganlığını azaltır ve tırnak uzamasındaki en önemli yapı olan kütiküllerin güçlendirir.

 

Biraz ısıtarak ılıklaştırdığınız Hindistan cevizi yağını her gece düzenli olarak parmaklarınıza ve tırnaklarınıza sürmeniz kan dolaşımınızı hızlandırarak tırnaklarınızın daha çabuk uzamasına yardımcı olacaktır.

 

Limon

 

Tırnakları Uzatmanın Doğal YollarıTam bir C vitamini deposu olan limon vücut sağlığımızı korumasının yanında tırnaklarımızın sağlıklı bir şekilde uzamasında da en büyük yardımcılarımızdan birisidir. Limondan küçük bir parça keserek tırnaklarınızın tamamını ovun ve 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla ellerinizi yıkayın. Limon suyunda bulunan asit tırnaklarınızda oluşan sararmayı önlerken içeriğindeki vitaminler de tırnaklarınızı besleyerek kolay bir şekilde uzamasını sağlayacaktır.

 

Biotin

 

Diğer bir adıyla da B-7 vitamini olarak nitelendirilen biotin tırnakların sağlık ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayan en önemli vitaminlerden birisidir. Biotin tırnakların uzamasına yardımcı olmasının yanında hastalık ya da vitamin eksikliğine bağlı olarak tırnaklarda oluşan soyulma, beyaz lekeler, sertleşme ve kırılmalar gibi tırnak sağlığı problemlerini de önler.

 

Tırnak ve vücut sağlığımız için önemli bir madde olan biotin gereksiniminizi almak için tam tahıllı besinler, domates, somon balığı, yumurta, salatalık, karnabahar, çilek, süt, soya fasulyesi, muz, mercimek, yulaf, fındık ve ceviz tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net