Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığının belirtileri.Sedef hastalık belirtileri nelerdir?

Sedef Hastalığı Belirtileri

 

1) GÜMÜŞ PULLU KIRMIZI LEKELER

 

            Sedef hastalığının en belirgin belirtilerinden birisi, gümüş pullarla kaplı kırmızı renkte lekelerdir. Bu lekeler, beyaz kan hücresi türü olan T hücrelerinin, sağlıklı olan hücrelere karşı savaş açmasından dolayı meydana gelmektedir. Sağlıklı deri hücreleri bu hastalıkta fazla miktarda çoğalıp deri üstünde bu tarz lekeler oluşmasına sebep olmaktadır.

 

 2) KÜÇÜK KIRMIZILIKLAR

 

            Genellikle çocuklarda görülen bir sedef hastalığı belirtisi olmaktadır. Küçük kırmızı lekeler tüm vücudu kaplar ve kaşıntılara neden olur. Bu kaşıntılar doğrultusunda ciltte yanma görülür, özellikle sedef hastalığı nedeniyle oluşan kızarıklıkların etrafında kaşıntılar daha yoğundur.

 

 3) KURUMUŞ VE ÇATLAMIŞ CİLT

 

            Sedef hastalığının oluşmasına ortam oluşturan kurumuş ve çatlamış cilt, hastalık oluştuktan sonrada devam etmektedir. Sedef hastalığına sahip bir cilt çok kuru olur ve bu nedenden dolayı çatlamalar oluşur.

 

 4) CİLTTE KANAMA VE KAŞINMA

 

            Kuru olan cilt normal bir cilde göre daha çok hassastır. Bu şiddetli kaşınmalar yanmaya ve ciltte tahrişe sebep olur. Bu durum ciltte ağrı ve sızı da meydana getirmektedir. Zaten kuru olan bir cilde temas bile acıya sebep olurken, kaşıntılar kanamaları doğurabilir.

 

 5) TIRNAKLAR

 

            Sedef hastalarında tırnaklarda değişim meydana gelmektedir ancak bu değişim her sedef hastasında görülmemektedir. Bazı sedef hastalığı türlerinde tırnaklarda kalınlık, tümseklik ya da oyulmalar görülmektedir. Sedef hastalarının tırnaklarında dökülmeler, parçalanmalar ve yerinden sökülmeler meydana gelmektedir. Sedef hastalığına sahip cilt, tırnakları yerinde tutmakta zorlanmaktadır.

 

 6) EKLEM SORUNLARI

 

            Sedef hastalığı bağışıklık sistemine bağlı bir cilt hastalığı olduğundan, kemiklerdeki eklemleri olumsuz şekilde etkilemektedir. Bu yüzden eklemlerde şişmeler ile birlikte esneklik kaybı ve sertleşmeler, sedef hastalığı nedeniyle meydana gelebilir. Bu durum hastanın hareket yetisini azaltıp, hayat kalitesini etkileyebilir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net