Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı nedir? Şeker hastalığı belirtileri, Şeker hastalığı nasıl tedavi edilir? Tip 1 Diyabet ne demek? Tip 2 Diyabet ne demek?

Şeker Hastalığı

 

            Şeker hastalığı yani diyabet pankreasın beta hücrelerinden salgılanan kan şekerini düşüren hormonun yetersizliği sonucu ortaya çıkan kan şekerinin yüksek olması ile görünen kronik bir hastalıktır.

 

            Şeker hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Bu yüzden tedavide amaç kan şekerini normal düzeylerde tutmaktır. Diyabetin 4 çeşidi vardır:

 

            Tip 1 Diyabet: Daha çok gençlerde görülen diyabettir. Pankreasta kan şekerini düşüren hormon ya eksik üretiliyordur ya da hiç üretilme yoktur. Bu hastalar dışarıdan enjeksiyon ile insülin hormonu almak zorundadır.

 

            Tip 2 Diyabet: En sık görülen tiptir. Daha çok ileri yaşlarda olanlarda görülür. Kan şekerini düşüren hormon yani insülin hormonunun üretiminde bir sıkıntı yoktur ama hücrelerin bu hormonu içine almasında sıkıntı vardır. Bu tipte dışarıdan enjeksiyon yolu ile insülin yapılma zorunluluğu yoktur. Öncelikle diyet ve kan şekerini düşüren oral ilaç kullanımı ile kan şekerinin kontrol altında tutulması sağlanır. Eğer bu yöntemlerle düzelmezse enjeksiyon yolu ile dışarıdan insülin hormonu verilir.

 

            Gebelik Diyabeti: Gebelikten önce kişide var olmayan hamilelik döneminde ortaya çıkıp doğum yapıldıktan sonra kaybolan bir diyabettir. Bu diyabette en önemli risk doğacak bebeklerin iri doğmasıdır. Bebekler kilolu doğabilir.

Şeker Hastalığı

 

            Diyabetin 4 önemli belirtisi vardır:

 

 -Çok yemek yeme,

 -Çok idrara çıkma,

 -Çok sık idrara çıkma,

 -Çok su içme

 

            Bunların yanı sıra iştah artması, ağız kuruluğu, ellerde ayaklarda uyuşma, yaraların geç iyileşmesi ya da sık tekrarlayan enfeksiyonlar gibi belirtilerde hastalarda mevcut olabilir.

 

 Tanı için birçok yöntem vardır:

 

            Oral glikoz tolerans testi: Hastalar en az 3 gün boyunca normal beslenir. Bu dönemden sonra hastaların açlık kan şekeri ölçülür. Sonra hastaya 300 mililitre suyun içine 75 gram şeker eritilmiş su verilir. 2 saat sonra tokluk kan şekeri ölçüldüğünde kan şekeri değeri 200 miligram/desilitre üzerindeyse diyabet hastalığı tanısı konulur. İdrarda glikoz görünmesi tanı için bir kriterdir. Açlık kan şekerinin (8 saat boyunca ağızdan hiçbir şey alınmaması) 126 miligram/desilitre yüksek çıkması diyabet tanısı koymak için bir kriterdir.

 

 Tedavi:

 

            Diyabetin kesin tedavisi yoktur. Amaç kan şekerini kontrol altında tutabilmek ve diyabetin vücudumuzda yol açabileceği olumsuz etkileri önleyebilmektir. Kan şekerini kontrol altına tutabilmek için;

 

 -İlaç tedavisi

 -Uygun diyet programı

 -Düzenli fiziksel egzersiz ile olur

 

            Kan şekeri kontrol altına alınamazsa, bu üç önemli programa uyulmazsa; sinir tutulumu, böbrek hastalıkları, göz problemleri, ayak yaraları kişilerde görülebilir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net