Varis Neden Olur ?

Varis neden olur diye sorduğumuzda bunun bir damar bozukluğu olduğunu bilmek gerekir. Uzun süre ayakta kalmak, kasları hareketsiz bırakarak damarlarda pompalanan kanın hareketini ağırlaştırmak en belirgin nedenlerdendir.

Varis Neden Olur?

 

            Kan vücutta dolaşım halindeyken sürekli olarak kalp tarafından pompalanır. Pompalama sırasında ilerleyen kan vücutta yukarıya doğru hareket ederken kapakçıklar bu kanın geri kaçmasını engeller. Fakat bazen, bazı noktalarda bu kapakçıklar fonksiyonlarını yitirir ve buralarda varisler meydana gelir. Damardaki kan ilerlemek yerine geri kaçar veya damar dışında kılcal hatlara yayılır bu nedenle burada yeşil kırmızı renklerde çoğu cilt yüzeyinden gözlemlenebilecek damar bozuklukları oluşur. Bu bozukluklar genel olarak varis olarak adlandırılır.

 

 HAREKETSİZLİK TEMEL NEDEN

 

            Varis neden olur diye sorduğumuzda bunun bir damar bozukluğu olduğunu bilmek gerekir. Uzun süre ayakta kalmak, kasları hareketsiz bırakarak damarlarda pompalanan kanın hareketini ağırlaştırmak en belirgin nedenlerdendir. Uzun süre hareketsiz olarak kaldığımızda kan yer çekimi nedeniyle aşağıya doğru hareket eğilimindedir. Bu eğilim damarlardaki kanı ileri iten ve geri kaçmasını engellerken kapakçıkları zorlar. Bu zorlama hareketsiz kalındığında kasların etkisi sıfıra indiğinden bu mücadelede kapakçıkları yalnız bırakır ve zamanla işlevinin bozulmasına neden olur.

 

            Damarlardaki bozulmalar, kalınlaşma, damar tıkanıklığı, delinmeler gibi damar bozuklukları etkilerini varis olarak gösterir. Uzun süre sabit ayakta kalmak, vücut ağırlığının ani ve sürekli artış göstermesi, hamilelik, sürekli oturulan hareketsiz yaşam ve bazı hormonal bozukluklar varisin temel nedenleri arasındadır.

 

 KAPLICALARA DİKKAT

 

            Bu nedenler dışında aşırı sıcak su, toplardamarların pıhtılaşıp tıkanmasına neden olarak varisi oluşturur. Kaplıcalar gibi sıcak ortamlarda dikkatsiz davranmak damarlara zarar verecektir. Varis, genetik nedenlerden dolayı da olabilir. Damar kapakçıklarının düzgün çalışmadığı durumlarda, artan yaşla birlikte, menopoz döneminde, kaza sonralarında bacak yaralanmalarında ve gebelik döneminde aniden ortaya çıkabilir. Özellikle kan sulandıran ilaçların kullanımına dikkat edilmezse, ilaçların yanlış dozları da varise neden olabilir. Araştırmalar ayak ayaküstüne atmanın da varise neden olabileceğini belirtmektedir.

 

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?

  • Profesyonel bir kadronun hazırladığı dizi ve film müzikleri  dinleyebileceğiniz müzik ve video portalı.
  • Estetik merkezleri ve güzellik merkezlerinin tanıtımlarının yapıldığı sağlık portalı.
  • Hafta hafta hamilelik serüveninin anlatıldığı hafta hafta hamilelik takibi yapabileceğiniz sağlık sitemiz..
  • Sınav sonuçları TYT AYT ve LGS sonuçları ehliyet sınav sonuçları potalı.
  • Diyarbakır reklam hizmerleri ve Diyarbakır firmaları için kent rehberi.
  • Diyarbakır halı yıklama hizmeti veren firmaların tanıtım portalı.

  • 2015 Copyright , Estetik merkezleri rehberi. Mail: info@estetikmerkezleri.net